Milionová metropole pod horami
Třetí den ráno jsme připluli do Ománu a zakotvili v Maskatu. Omán je zemí Perského zálivu s autentickým arabským nádechem. Velmi dlouho byl Omán pro cestovatele zapovězený, a proto jsem byla nadšená, že mohu poznat aspoň zlomek jeho kultury a historických památek. Sultanát Omán sice nabízí bohatou kulturu, bělostné písečné pláže a moderní služby, ale my jsme měli k dispozici jen část dne na prozkoumání starobylého hlavního města Maskat, které je vklíněno mezi svahy pobřežních hor Al Hadžar a se svými předměstími zabírá několik desítek kilometrů břehů Indického oceánu.
Chtěli jsme si vzít taxi, abychom zajeli do nejvzdálenější staré části města a na zpáteční cestě si prošli památky a tržiště. Ale zjistili jsme, že všichni taxikáři mají hodinovou sazbu. Chvíli trvalo, než jsme pochopili, že nám taxikář nabízí 3 hodiny cestování po 7 nejvýznamnějších památkách. Ale byla by to jen jízda autem a my se chtěli také projít. Dohodli jsme se na 2 hodinách a 5 památkách a že konečná bude na tržišti, ze kterého se vrátíme k lodi pěšky.
Hned po několika málo ujetých metrech jsme se přesvědčili, že taxikář je i sQelým průvodcem. Vzal nás do města po staré cestě a udělal krátkou zastávku pro nafocení nádherných záběrů. Dokonce se nám nabídl, že nás všechny vyfotí s krásným pohledem do údolí, ve kterém se rozprostíralo staré město. Až později doma jsem zjistila, že je to vlastně jedna ze dvou fotografií, na které jsme všichni spolu.
Druhou zastávku jsme měli pod pevností Fort Al-Mirani, odkud byl přes zátoku výhled na druhou pevnost Al Jalali Fort.
Jedná se o nejproslulejší opevnění Ománu. Obě pevnosti byly vybudovány v 16. století, ale nikoli současně. Pevnost Al-Mirani byla vybudována do tvaru věže ještě před příchodem Portugalců. V roce 1588 ji právě Portugalci přestavěli na základech původní budovy a přibudovali sklady, ubytovny pro velitele a náboženskou místnost. Pevnost al-Jalali byla Portugalci dokončena v roce 1587. Sultán Kábús bin Saíd pevnost zrekonstruoval a přeměnil na muzeum. Pořídili jsme pár snímků a tentokrát se zvěčnili i s naším průvodcem.
Dále jsme pokračovali městem. Projeli kolem mešity Ali Musa Mosque a dorazili až k ceremoniálnímu paláci Al Alam v samém centru historického Maskatu. Palác nechal postavit ománský sultán Kábús bin Saíd v roce 1972 a je celý pokrytý zlatou a modrou fasádou. Návštěvníkům sice není dovoleno vstoupit dovnitř, ale i pouhé pozorování zvnějšku v nás zanechalo nezapomenutelný dojem. Velké náměstí spojující na jedné straně palác s muzeem na straně protější bylo čisté, parková úprava okolí byla nádherná a trávníky byly precizně zastřižené.
Na zpáteční cestě jsme zastavili na pobřeží, kde je nově zbudována cesta a pěší promenáda Al Corniche, odkud je hezký pohled na přístav.
Dále jsme zamířili na jedno z nejstarších tržišť v Ománu, umístěné strategicky na cestě do Indie a Číny, které pamatuje obchody z dob, kdy lodě pluly jen s pomocí plachet. Tržiště Muttrah Souk, kde jsme koupili magnetky a pár drobností pro přátele, bylo pojmenováno po temnotě, která zde panuje díky přeplněným stánkům. Sluneční paprsky zde neproniknou a tak musí být úzké uličky mezi stánky osvětleny lampami.
A protože jsme měli ještě čas, vyšlápli jsme si po nově zrenovovaných schodech na pevnost Muttrah Fort, která v minulosti poskytovala obranu námořnímu přístavu, což dokládají torza děl. Ze západní věže se nám naskytl úžasný pohled na město vsazené do skal, z východní věže byl zase nádherný pohled na pobřeží a přístav.
Cestou k lodi jsme se ještě krátce zastavii na rybím trhu nedaleko přístavu Qaboos Port.
10. 2. 2020, Omán - Maskat
Zajímavosti:
- Omán je jedním z nejstarších míst obývaných lidmi na planetě.
- Až do roku 1970 se zde nenacházely žádné oficiální turistické hotely.
- Abyste si mohli zakoupit alkohol, potřebujete zvláštní licenci a za alkohol Ománci smí utratit maximálně 10 % svého příjmu.
- Národním nápojem je káva, čaj je symbolem úcty a pohostinství.
- Omán je také nejstarším nezávislým státem v arabském světě.
- Víkend si zde lidé užívají ve čtvrtek a v pátek.