Žhnoucí perla Kataru
Pátý den nás přivítal emirát Katar, který byl dříve chudou zemí rybářů a lovců perel. Objev ropy v roce 1939 však zcela změnil národní ekonomiku. V současnosti mají Katařané vysokou životní úroveň, neboť díky velkému exportu ropy a bohatým zásobám zemního plynu žijí v jedné z nejbohatších zemí světa.
Zajímavost: V Kataru neexistují politické strany. Za odpadlictví od víry a homosexualitu hrozí trest smrti, za nemanželský sex nebo konzumaci alkoholu hrozí trest bičování a kamenování.
V Kataru prý rozlišují jen dvě roční období: léto (v době naší zimy) a peklo, kdy je i přes padesát stupňů a venku se nedá vydržet. My jsme zde byli začátkem února a ráno po zakotvení v přístavu Cruise Pirs Doha Port v hlavním městě Dauhá bylo příjemných 18 stupňů celsia.
Hned vedle přístavu se na uměle vytvořeném polostrově nachází Muzeum islámské kultury, jehož architektonicky zajímavou budovu jsme si jen vyfotili a vydali se sehnat taxi. Po dohodě s taxikářem jak dlouho nás bude vozit a co uvidíme, jsme vyrazili objevovat zajímavosti tohoto moderního a rychle se rozvíjejícího města.
Naše první zastávka byla u budovy katarského Národního muzea, které francouzský architekt Jean Nouvel navrhnul podle pouštní růže. Střecha budovy sestává z mnoha prvků, které připomínají listy a stavba vyšla na 400 miliónů eur (10,3 miliardy Kč).
Dále jsme projeli kolem Islámského kulurního centra bin Zaid, dříve známé jeko Al Fanar. Nejvýznačnější rys tohoto střediska je jeho mešita, která má podobu minaretu a patří mezi největší v zemi.
Zamířili jsme k přístavu Dhow, kde kotví spousta dřevěných lodí zvláštního tvaru, jež se tradičně používaly na přepravu zboží podél pobřeží arabských zemí, Indie či východní Afriky. Na konci přístavu je vyhlídkové místo, odkud lze spatřit celou zátoku lemovanou silnicí Corniche street a městskou část Al Dafna s moderními mrakodrapy.
Pokračovali jsme kolem památníku Pearl. Jde o fontánu ve tvaru otevřené ústřice s mohutnou perlou, kterou je vzdáván hold historicky prvnímu odvětví (před ropou), které přineslo zemi bohatství. Význam perly je dodnes ctěn v celém Kataru nejen pro její vzácnost (přibližně jedna z 10 tisíc ústřic obsahovala perlu), ale také proto, že lov perel byl velmi nebezpečný kvůli potápění se ve vodách plných barakud, mořských hadů a žraloků.
Po Corniche street, což je rušná šestiproudová silnice lemovaná pěší promenádou na pobřeží, jsme dojeli do přímořské městské části Al Dafna. Jde o rychle se rozvíjející obchodní čtvrť plnou moderních mrakodrapů. Nejznámější je 238 metrů vysoká ikonická budova Burj Doha (Doha Tower), jejíž plášť se skládá z několika drátěných vrstev, evokujících islámské zástěny chránící před sluncem. Stavba falického tvaru stála 125 milionů dolarů a má vyjadřovat, co francouzský architekt Nouvel nazývá „plně předpokládanou mužností“.
Kolem pětihvězdičkového hotelu St. Regis s vjezdem zdobeným koňmi a nosorožcem jsme přijeli do Katary.Katara je kulturní vesnice zahrnující stavby otevřeného amfiteátru, operního domu, víceúčelového kina a konferenčního sálu. Zahrnuje též tradiční mešitu, tržiště a pláž. Budovy a zařízení v Katara byly úmyslně uspořádány, aby odrážely kulturní a architektonické dědictví země.
Prohlédli jsme si mešitu a amfiteátr, ze kterého byl nádherný pohled jak na přilehlé stavby vesnice Katara, tak na vzdálené scenérie moderního města.
Naší poslední zastávkou byl opulentní uměle vytvořený ostrov The Pearl o rozloze čtyř set hektarů, kde jsou v obřích lagunách věžové rezidenční domy vystavěné do tvaru perlového náhrdelníku a pobřeží lemuje 32 km pláží.
Poté nás taxikář odvezl zpět do centra, kde jsme se s ním rozloučili krátkým dohadováním o ceně.
Před návratem na loď jsme si ještě prošli trhy Souq waqif a Gold souq se zlatou sochou ve tvaru prstu. Arabské tržiště (súk) je změť krytých i nekrytých uliček skrývající obchůdky všeho druhu a jeho vzhled je ve velkém kontrastu s moderními výškovými budovami nacházejícími se všude v okolním městě.
12. 2. 2020, Katar - Dauhá