Zlaté Emiráty plné ropy
Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů, z nichž emirát Abú Zabí je svou rozlohou největší. Stejnojmenné město Abú Zabí, které se zde nachází, je zároveň hlavním městem SAE.
Do přístavu Zayed port v Abú Zabí jsme dorazili šestý den. Měli jsme zde kotvit dva dny a tak jsme si na první den u lodní společnosti objednali výlet autobusem.
Po vyjetí z přístavu jsme zamířili na ulici Corniche street, která lemuje pobřeží a kromě několikaproudé silnice zahrnuje také chodníky, oddělené cyklostezky, parky a dětská hřiště.
První naše fotozastávka byla na náměstí Al Ittihad Square, což je veřejné místo, které má spojovat městské památky a promenádu Corniche. Jsou zde velkolepé bílé slonovinové památníky ve tvaru kávovaru a kadidla, které mají symbolizovat známou arabskou pohostinnost a jeho stoletou tradici.
Naše druhá zastávka byla na poloostrově Al Bateen, kde jsme navštívili muzeum Sheikh Zayed a shlédli výstavu k poctě muži, který utvářel národ. Stěny muzea lemuje fotogalerie Sheika Zayeda a jeho mnoha návštěv z řad regionálních a mezinárodních hodnostářů a vůdců. Jsou zde také sbírky jeho oblíbených loveckých pušek, vládní vozidla a mnoho dárků, které Sheikh Zayed obdržel z celého světa jako jsou vycpaní lvi a gepardi. V postranních sálech jsou exponáty dokladující historii těžby ropy a také rozsáhlé sbírky známek a dobových poštovních schránek.
Následovala cesta po pobřeží Al Bateen, kde jsme měli možnost pozorovat jak je zde řešen veřejný prostor. Cesty jsou lemovány zelení a květinami.
Třetí zastávka byla na mostě vedoucí na ostrov Al Kasir. Zde jsme se mohli krátce pokochat výhledem na moře a impozantní panorama Abú Zabí.
Pokračovali jsme dále na ostrov Al Kasir, kde je velké nákupní centrum, ruské kolo Marina Eye a muzeum Heritage Village. Zde jsme si mohli prohlédnout dobové chýše, chov zvířat a expozici dobových předmětů ilustrujících každodenní život místních obyvatel před objevem ropy.
Využili jsme možnost zkusit teplotu moře a v krámcích se suvenýry jsme koupili magnetky.
Následovala zastávka v nákupním centru Marina Mall a pak cesta zpět na loď.
13. 2. 2020, SAE - Abú Zabí
Klenot Abú Zabí za 13 miliard korun
Sedmý den naší plavby byl druhým dnem v Abú Zabí. Užívali jsme si programu na lodi a v odpoledních hodinách jsem s Editou e Adélkou vyrazily na prohlídku Velké Mešity. Cestou taxíkem jsme mohly obdivovat velkorysou koncepci infrastuktury a rozhlížet se po několikaproudových dálnicích, které jsou ve městě běžné.
Po dvaceti minutách jízdy jsme spatřili moderní Tádž Mahál 21. století, zářící drahokam Abú Zabí, jednu z nejkrásnějších staveb moderního světa. Tak nazývají Velkou mešitu bývalého pána Spojených arabských Emirátů šejka Zayeda. Svým způsobem jde o nejkosmopolitější stavbu, neboť na její výstavbě a výzdobě se podílelo dvacet zemí světa. Stavba pojme na 40 tisíc věřících a představuje tak největší mešitu ve Spojených arabských emirátech. Velká mešita byla postavena v letech 1996 - 2007. V hlavním sále je největší koberec na světě, který má 5 000 metrů čtverečních a váží 47 tun. Je zde také jeden z největších lustrů na světě, který váží 12 tun, má průměr 10 metrů a výšku 15 metrů. Celá mešita je obložena nejbělejším mramorem, stěny jsou zdobené perletí, polodrahokamy a zlatem.
Sláva stavby rychle rostla a už v roce 2014 ji cestovatelský server Trip Advisor zařadil mezi 25 největších světových atrakcí a to hned na druhé místo po Machu Picchu v Peru.
Hodinová návštěva uběhla neskutečně rychle také díky tomu, že jsme si před vstupem do mešity musely vyzvednout hábit, který zakrýval celé tělo od zápěstí až po paty, včetně krku a vlasů.
14. 2. 2020, SAE - Abú Zabí
Luxus, moc a pohádková krása
Osmý den naše plavba skončila vylodědím v Dubaji, nejlidnatějším městě SAE a hlavním městě emirátu Dubaj.
Je to město snů, mnoha „Nej“ a zajímavostí. Na lamborghini vedle velblouda nebo bankomaty, které namísto bankovek vydávají zlato, narazíte prý jen v Dubaji.
My jsme ale měli jen nějaké 3 hodiny než nám poletí letadlo a tak jsme zvolili cestu do centra a navštívíli obchodní centrum Dubaj Mall, kde je hned několik světových „Nej“:
Samotné obchodní centrum má status největšího obchodního centra na světě. Je zde 1 200 obchodů, přibližně 635 prodejců a na tři parkoviště se vejde 14 000 aut. Uvnitř centra se nachází 22 kinosálů, 120 restaurací a kaváren, kluziště, zábavný park pro děti, luxusní hotel s 250 pokoji a také největší akvárium světa Dubaj Aquarium.
Akvárium má rozměr 51 m na délku, 20 m na šířku, 11 m na výšku a pojme přes 10 milonů litrů vody. Je zde k vidění 140 druhů mořských živočichů. 300 žraloků a rejnoků vč. vzácného žraloka tygrovaného se spolu se skleněným tunelem (vedoucím skrz akvário) postará o nezapomenutelný zážitek.
V těsné blízkosti komplexu se nachází nejvyšší budova světa - Chalífova věž (Burdž Chalífa). Mrakodrap vysoký 828 metrů, který se dá celý nafotit mobilem jen s funkcí panorama. Stavba byla dokončena v roce 2010 a vycházela z původní projektové dokumentace pro mrakodrap Grollo Tower, který měl být postaven v australském Melbourne. Ale protože renomovaná chicagská firma tento projekt v Austrálii neuskutečnila, byla projektová dokumantace původním architektem Adrianem Smithem přepracována pro Dubaj. Pro běžné užití slouží 163 pater budovy a je zde celkem 57 výtahů a 8 eskalátorů.
Světové rekordy: Po dostavění drží Burdž Chalífa kolem 15 prestižních rekordů (mj. nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, nejvyšší mrakodrap). Současně je Burdž Chalífa budovou s největším počtem pater, nejmohutnější výtahovou instalací a také nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s, tj. 65 km/h), nejvyšší betonovou stavbou či stavbou s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve 124. patře), s nejvýše položenou mešitou (ve 158. patře), instalací hliníkové nebo skleněné fasády (do výšky 512 m) či nejvýše položeným bazénem (v 76. patře). Kuriózním rekordem je nejdelší dosud učiněný BASE jump (skok z výšky s padákem – jeden z adrenalinových sportů) z nejvyššího bodu Burdž Chalífy. Je to též první budova, která je zobrazena v Google Maps (Street View) i co se týče chodeb, výhledu z vybraných pater a veřejných prostorů uvnitř budovy.
Po krátké prohlídce obchodů jsme relaxovali u vodních fontán plných vodotrysků Dubai Fountain. Jedná se o největší systém tančících fontán na světě, který je umístěn v uměle vytvořeném více než 12 hektarovém jezeře Burj Khalifa Lake, vybudovaném v místě, kde ještě před několika desítkami let byla poušť. Celý systém tvořený pěti kruhy různých velikostí a dvěma oblouky čítá dohromady 275 metrů vodních trysek. Voda tryská až do výše 150 metrů, což se rovná průměrné 45 patrové budově. V jednu chvíli do vzduchu vylétne až 83 tisíc litrů vody.
Dubaj je opravdu velkolepé město a trošku jsem litovala, že jsme neměli více času k jeho prozkoumání. Když nadešel čas k odletu, přesunuli jsme se na letiště. Pak už nás čekalo jen odbavení a let domů. Ve Vídni jsme se rozloučili. Edita s rodinou jela domů autem, mě do Prahy odvezl bus.
15. 2. 2020, SAE - Dubaj