Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Dlouhé stráně

Koncem září jsem si s rodiči udělala výlet do Koutů nad Desnou, kde jsme se chtěli podívat na zajímavé vodní dílo, kterému stavitelé "obětovali" špičku hory. Bohužel se exkurze musí objednat a uhradit předem, takže jsme se vydali na cestu i přesto, že nebylo hezké počasí. Exkurze poskytla mnoho zajímavých informací, ale po výstupu k horní nádrži nastalo (i když předem očekávané) zklamání. Mlha byla tak hustá, že nebylo vidět ani na vodní hladinu, natož abychom se mohli kochat výhledy do okolí. Na zpáteční cestě jsme si spravili náladu aspoň výborným jídlem, neboť jsme se stavili do restaurace Řízkovna, kde jsme si dali - jak jinak - sQelý řízek.

Zajímavost: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně má hned tři „nej“. Je vybavena největší vodní turbínou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, je elektrárnou s největším spádem v České republice - 510,7 m - a je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem v ČR 2 x 325 MW.

Elektrárna leží na Moravě v katastru obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Její výstavba byla zahájena v květnu 1978. Do provozu bylo ale vodní dílo uvedeno až v roce 1996. Dolní nádrž se nachází na říčce Divoká Desná, má celkový objem 3,4 mil. m3 a výšku hráze 56 m. Horní nádrž leží na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m3. Vlastní elektrárna je řešena jako podzemní dílo. Obě její soustrojí jsou umístěna v podzemí, v kaverně o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m. Horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí. S dolní nádrží je elektrárna propojena dvěma odpadními tunely dlouhými 354 a 390 metrů. Elektrárna mimo jiné může přeměnit nadbytečnou energii v soustavě na energii špičkovou - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud.

30. 9. 2020, Dlouhé stráně - přečerpávací elektrárna ČEZ