Obecní dům
Když za mnou rodiče přijeli na návštěvu, vzala jsem je do Central parku a pak do Obecního domu, který znám jen z pohledu z venku. Byla jsem překvapena, v jak dochovalém a bohatě zdobeném interiéru jsme se ocitli.
Prvním navštíveným sálem byl Sladkovského sál, pojmenovaný po novináři a významném politikovi Karlu Sladkovském (1823 - 1880). Místnost je řešena velmi jednošuje, bez dekorativní výmalby. O to více vynikají doklady řemeslné zručnosti - ventilační mříže nad bočními vstupy na pódium jsou zpracovány jako mosazné kruhové rozety. Mosazné lustry se dochovaly v původní podobě.
Další sál, nazvaný dle významného českého politika 19. století a zakladatele Národních listů Dr. Julia Grégra, byl původně určen pro besedy a společenské zábavy, proto je v sále pódium a galerie pro hudebníky. Rozměrná svítidla pocházející od Františka Křižíka se dochovala v původním stavu, zato závěsy a záclony jsou repliky zhotovené dle dobových fotografií.
Hodně zajímavý byl pro mne Orientální salonek (dříve nazýván též Srbský), jehož stěny jsou obloženy světlým jasanem a zakomponovaný nábytek je bohatě zdoben řezbami. Dnešní vzhled odpovídá stavu z roku 1912 a užíván byl hlavně ženami.
Další ryze ženský salonek byl pojmenován po významné české spisovatelce 19. století Boženě Němcové (1820 - 1862), kde mne zaujala dodnes funkční fontánka podle návrhu Osvalda Polívky.
Posledním sálem byla velká Smetanova síň se skleněným stropem, kde jsem se s rodiči nechala vyfotit.
3. 10. 2021, Praha - Staré Město, Obecní dům