Kodaň, poslední zastávka severské plavby
Z přístavu jsem šla asi kilometr ke stanici metra, kterým jsem se svezla do centra města. Svou prohlídku jsem začala u paláce Christianborg. Je to bývalý královský palác a do roku 1794 královská rezidence dánských králů, v současnosti pak sídlo dánského parlamentu, Úřadu vlády a muzea.
Hned vedle stojí Borsen - sídlo nejstarší burzy v Dánsku. Budova je známá především svou dračí věží ve tvaru ocasů čtyř draků, která dosahuje výšky 56 metrů.Dále jsem pokračovala kolem Holmenského kostela na Kongens Nytorv, což je centrální náměstí z roku 1670 s jezdeckou sochou uprostřed.
Odtud jsem zamířila na nábřeží Nyhavn. To je ulice, vodní kanál a zábavní oblast ze 17. století s mnoha původními pestrobarevnými domy a historickými dřevěnými loděmi.
Na nábřeží jsem si chvíli užívala atmosféru města a koukala na budovu Kodaňské opery, postavené na ostrově Holmen v roce 2004.
Přes menší parčík Amaliehaven, který má půdorys obdélníku, je plný zeleně a květin a jeho vydlážděnému středu dominuje moderní fontána s vodotryskem a kruhovým bazénem, jsem se dostala na nádvoří královského paláce Amalienborg. Ten je považován za největší palácový komplex staveb v rokokovém slohu v Dánsku. Královské sídlo střeží nepřetržitě Královská garda - vojáci v černo-modrých a červeno-modrých uniformách nosí na hlavě vysoké tmavé medvědice. Podařilo se mi část střídaní stráží natočit.
Poté jsem navštívila Frederikův kostel, známý jako Mramorový kostel s největší kostelní kupolí ve Skandinávii, která má rozpětí 31 metrů.
Dále jsem prošla vojenskou pevností Kastellet, kde je pět bašt, výrazně červené domy pro bývalé vojáky, dům vojevůdce a větrný mlýn, vše postavené do tvaru hvězdy. Kdysi jedna z obranných pevností Kodaně, dnes jedna ze dvou částí, která z někdejšího městského opevnění zbyla.
Poslední mou zastávkou byla socha malé Mořské víly a pak už jsem šla zpět na metro a vrátila se do přístavu na loď.
30. 7. 2022, Kodaň, Dánsko